Тези бързи и прости техники са предназначени да насърчават разпределеното лидерство. Използването на един или повече от тях по време на индивидуални, екипни или групови срещи може да насърчи участниците да оспорят своите предположения и да мислят извън нормалните си ограничения. Използването на тези техники ще насърчи разглеждането на по-широкия ефект от лидерските действия върху колегите, организациите и по-широката среда.
Техника първа: Горещи седалки
Горещите седалки са просто две места, поставени в предната част на зала за тренировки или срещи. Предварително на обитателите на местата се предоставя тема за разискване. След това дебатът се провежда между двамата пред публика в продължение на пет или десет минути, в зависимост от дълбочината на дискусията, преди да бъде отворен за публиката.
Сега публиката има възможност да разпита и проучи двамата дебатиращи, както и да може да предостави собствена гледна точка. След това се предприема подход за сътрудничество до постигане на споразумение.
Важно е всички да имат еднакво мнение и да се вземат предвид всички гледни точки. Дебатът трябва да продължи, докато всички не са доволни от резултата. Темата и всички участници трябва да бъдат възможно най-гъвкави, за да се постигне най-демократичен резултат.
Техника втора: Дискусии на маса
Дискусиите на маса работят на същите принципи като горещите места. Въпреки това, вместо двама души, които провеждат първоначалния дебат, участниците на всяка маса обсъждат помежду си, преди да представят съгласувания си резултат пред по-широката група. След това по-широката група обсъжда различните резултати от таблицата, докато не бъде постигнато единно решение.
Техника трета: Стената на демокрацията
Демократичната стена е област, в която всеки може да публикува мисъл или коментар, анонимно, ако предпочита. Това може да бъде бяла дъска, цяла стена, покрита с бележки от Post-It, или виртуално пространство в интранет или уеб сайт. Стените на демокрацията работят най-добре, когато търсите информация или коментари за определена област или въпрос, където може да се даде определена времева скала за отговори и да се отдели време за съпоставяне на коментарите. Отговорите и след това могат да бъдат обсъдени допълнително, като се използват или горещи места или дискусии на маса.
Възможно е също така да се използва стена за демокрация за събиране на коментари за по-широки проекти, като например широкомащабна инициатива за промяна или за насърчаване на иновативното и креативното мислене. Анонимността може да насърчи по-голяма честност от участниците, въпреки че времето, необходимо за анализиране и дестилиране на коментари, значително се увеличава.
Техника четвърта: Отражение
Размисълът е време, отделено на хората да събират мислите си след опит или знание. Вместо незабавно да търсят мисъл и мнение, хората отделят пет или десет минути, за да съберат мислите си, може би да ги отбележат, или просто да обмислят това, което са чули.
След като времето за размисъл приключи, се търси коментар и мнение. Като позволявате на хората да обмислят мислите си преди да говорят, първоначалната реакция, може би изкривена от емоцията, може да се промени.
За да научите повече за лиреството заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения по „Мениджмънт и Лидерство“
https://mgacademy.bg/management-and-leadership/
Източници: Simon Western, Leadership: a Critical Text, Sage Publications, 2008