Матрицата за умение / воля е въведена от Макс Ландсберг в книгата му „Дао на коучинга“. Оттогава той е широко приет и е полезен метод за гарантиране, че стилът на взаимодействие на коуча е съпоставен с готовността на коучвания за определена задача. Макар и по-подходящ за мениджърите, той може да бъде използван както от вътрешни, така и от външни коучове, без линейна отговорност за коучвания.
Коучингът се осъществява, когато има конкретна ситуация, проблем или задача, за която коучваният се нуждае от помощ. Матрицата за умение / воля изисква коуч, който да оцени нивото на умение на коучвания за справяне с тази ситуация, въпрос или задача, както и тяхното ниво на воля.
Умението зависи от опита, обучението и разбирането
Волята зависи от желанието за постигане, стимули, сигурност и увереност.
Матрицата работи, като начертава нивото на умението на коучвания срещу тяхната воля, или високо, или ниско, за да определи подходящия стил на взаимодействие, който коучът да възприеме:
Когато диагностицира умение и воля, коучът трябва да гарантира, че те се справят с конкретното предизвикателство на коучвания. Например „да се представи през борда на директорите“ е специфично предизвикателство, докато „публичното изказване“ е твърде общо, за да се осъществява ефективен коучинг.
След като коучът определи подхода, който ще предприеме, това трябва да бъде обсъдено с коучвания, така че те да знаят какво да очакват.
Директен (когато и умението, и волята са ниски)
Когато коучваният има ниска воля и ниско умение, има нужда да се развият и двете и да се следи отблизо коучваният. За да постигне това, Landsberg препоръчва да предприемете следните три действия:
- първо, изградете волята
- след това развийте умението
- след това поддържайте волята
За да изгради волята, коучът трябва да предостави на коучвания ясен инструктаж. Коучваният трябва да знае точно какво се изисква от него за конкретната ситуация или задача.
Важно е да се идентифицират мотивациите на коучвания, за да може коучът да ги използва. Например, ако коучваният се вълнува от възможностите да развие своето влияние в своя отдел, тогава коучът може да подчертае как успехът в ситуацията или задачата, която се третира, ще му помогне да постигне това.
Разработването на визия за бъдещото представяне с коучвания може често да помогне на коуча да изгради волята. Коучваният, който има ясна картина как може да се подобри бъдещото му представяне, ще е по-вероятно да се приспособи към ситуацията.
След като волята на коучвания е разработена, коучът трябва да изгради нивата на неговите умения. За целта те могат да структурират задачи за коучвания, за да му помогнат да постигне бързи победи, помагайки да развият увереност и умения. Основният метод за развитие на умения е чрез обучение и коучът трябва да помогне на коучвания да определи къде и кога може да получи подходящото обучение.
След като волята е изградена и уменията са развити достатъчно, коучът трябва да гарантира, че волята на коучвания ще бъде поддържана. Това може да се постигне чрез осигуряване на навременна обратна връзка и, когато е подходящо, похвала.
През трите стъпки коучът трябва да контролира внимателно действията на коучвания, като му предоставя ясни правила и срокове. Без този надзор и яснота съществува опасността коучваният да направи грешки, които да не бъдат открити, докато не стане твърде късно.
Ръководене (когато има висока воля, но ниско умение)
Когато се изискват насоки, коучваният вече има мотивацията да се справи с предизвикателството, с което се сблъсква. Следователно основната цел на коуча е да помогне на коучвания да развие необходимите умения, които коучваният изисква. За пореден път ключът към развитието на уменията често е обучението и ролята на коуча е да помогне на коучвания да получи достъп до обучението, което му е необходимо.
Обучението обаче не е задължително да включва коучвания, който преминава през традиционен курс. Други опции могат да включват коучваният да наблюдава някой със съответните умения и опит, или да му се задават по-малки задачи за постепенно изграждане на уменията му.
Когато се изискват насоки, е особено важно коучът да гарантира, че коучваният има много ясна представа за това, което те ще постигнат и как ще го постигнат в началото на процеса на коучинг. Това дава възможност на коуча да отпуска постепенно контрола и позволява на коучвания да работи при по-ниски нива на надзор, докато те напредват.
Където е възможно, коучът трябва да се стреми да създаде безрискова среда, в която коучваният да може спокойно да прави грешки и да се учи от тях. Когато това не винаги е възможно, коучът може да реши да предложи повече насоки.
Ентусиазиране (когато има високо умение, но ниска воля)
Тази ситуация е упражнение за мотивация. Коучът първо трябва да установи причината за ниската воля. Например, коучваният може да се нуждае от помощ, за да види личната полза от изпълнението на дадена задача. Освен това може да има някаква демотивация поради стила на управление, приет от линейния мениджър на коучвания (особено важно е да се определи кога мениджърът и коучът са едно и също лице).
Каквато и да е причината за липсата на воля, ролята на коуча е да помогне на коучвания да идентифицира действия, които може да предприеме, за да подобри ситуацията за себе си.
Делегиране (когато уменията и волята са високи)
Ролята на коуча за някой, чието умение и воля са високи, е да му предостави сондаж и да развие увереността му да се справя със ситуацията, пред която е изправен. Коучът може да помогне на коучвания да си постави цели, но често не се изисква помощ за метода за постигане на тези цели.
Предизвикателството за коуча в тази ситуация е да работи с коучвания, за да си постави по-предизвикателни цели, и да отстъпи назад, като го остави да се справи с тях. Въпреки че коучваният е снабден с необходимите умения и мотивация, за да бъде успешен при справяне с даден ситуация или задача, коучът все пак трябва да им предостави подходяща обратна връзка и похвала.
Заключение
Използвайки матрицата на уменията / волята, коучовете могат ефективно да се подготвят за успешна коучинг връзка. Целта на обучението за определен период от време е да се повиши, както умението на коучвания, така и неговата воля. Ако това се направи ефективно, коучът ще може да възприема прогресивно различни стилове на взаимодействие с коучвания.
За да научите повече за лиреството заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения по “Мениджмънт и Лидерство”
https://mgacademy.bg/management-and-leadership/
Източници: