top-advices-coaching

Топ съвети за коучинг

Коучингът включва подпомагане на хората да идентифицират нови начини за подобряване на своята ефективност, постигане на техните цели и намиране на решения за предизвикателствата на работното място. Коучингът е много различен от управлението и е важно да знаете какви са основните умения и поведение на добър коуч, преди да започнете. Следването на тези топ съвети ще ви помогне да направите това.

Изградете рапорт/връзка и доверие

За да бъде успешно едно обучение, е от жизненоважно значение да има доверие и сближаване между вас и коучвания от самото начало. За да постигнете това, е добре да се срещнете с коучвания или поне да проведете телефонен разговор с него преди първата си официална сесия за коучинг. Това ще ви позволи да започнете да изграждате отношенията си с него и да улесните коучвания. В началото на първата си среща трябва да прекарате известно време в настройване на ситуацията, обяснявайки как ще работят сесиите и да проверите дали коучваният има въпроси.

Бъдете страхотен слушател

За да бъдеш добър коуч, е от съществено значение да бъдеш отличен слушател. Слушането внимателно по време на коучинг сесия ще ви даде по-ясно разбиране на проблемите, засягащи вашия събеседник. Това ще ви помогне да формулирате подходящи и полезни последващи въпроси и да предоставите подходящи отзиви. Като коуч по време на разговор:

  • поддържайте зрителен контакт с обучаващия се
  • фокусирайте се върху това, което казва вашият събеседник
  • бъдетте наясно с езика на тялото им
  • избягвайте да се разсейвате от всичко друго около вас
  • признавайте и насърчавайте коучвания с вербални сигнали (напр. „Продължете“ или „И тогава?“) и невербални жестове (например кимане)
  • обърщайте внимание на ключовите моменти, които коучваният прави (добре е да го уведомите предварително)
  • задавайте въпроси, за да изясните съответните точки и да се уверите, че сте го разбрали напълно

Задавайте предизвикателни въпроси

Трябва да задавате въпроси, които подтикват вашия събеседник да се включи в истинско себеразкриване. Това би трябвало да му помогне да постигне по-голям поглед върху предизвикателствата, пред които е изправен и да идентифицира потенциални решения. Задаването на открити въпроси (напр. „Защо смятате, че това е така?“, „Какво бихте могли да направите по различен начин в тази ситуация?“) често може да ви помогне да направите това. Поставянето на добре поставен затворен въпрос от време на време също може да бъде ефективно; въпрос от рода на „Мислите ли, че сте добър в работата си?“ може да има голямо влияние в обучителния разговор. Някои събеседници може да се затруднят в отговора на тези видове въпроси; трябва да ги уверите, че те могат да отделят необходимото време, за да съберат мислите си, преди да отговорят.

Дайте отзиви

Предлагането на конструктивна обратна връзка е важен аспект на обучението. Това не означава да правите преценки за коучвания, но да предлагате полезни прозрения въз основа на видяното и чутото по време на коучинг сесията. Използването на модела BOOST може да ви помогне да предоставите положителна и конструктивна обратна връзка по време на коучинг разговор. Това включва да се уверите, че вашите отзиви са:

  • Балансирани: трябва да се съсредоточите върху силните страни, както и областите за развитие
  • Наблюдавани: вашите отзиви трябва да се основават на поведението, което сте виждали
  • Целеви: обратната връзка не трябва да се влияе от вашите собствени емоции, пристрастия или лични предпочитания
  • Конкретни: коментарите трябва да бъдат подкрепени с примери
  • Навременни: обратната връзка трябва да бъде предоставена възможно най-скоро след събитието

Прегърнете тишината

С напредването на коучинг разговора от време на време вероятно се появяват периоди на мълчание. Това може да е така, защото коучваният се замисля върху въпрос, който току-що сте задали, или, защото подозирате, че коучваният има какво да добави към отговора. Въпреки че в началото може да изглежда странно, важно е да не се опитвате да запълнете тези мълчания, като задавате друг въпрос или се опитвате да завършите отговора на коучвания. Мълчанието предоставя на вас и на събеседника пространство да мислите и разсъждавате, така че е важно да го допуснете в коучинг разговорите.

Да приемем недирективна позиция

Една от ключовите разлики между коучинг и управление е, че позицията на коуча в разговор трябва да е без директива. Това включва задаване на проницателни въпроси и предоставяне на конструктивна обратна връзка, за да помогнете на някого да достигне до собствените си решения, вместо да уточнявате какво да прави или как да го направи. За да ви помогнем да станете по-малко директивни в коучинг разговорите, може да е полезно да отделите известно време за размисъл върху това как се държите нормално, когато някой ви помоли за подкрепа. Опитвате ли се да решите техните проблеми за тях? Има ли вероятност да им дадете инструкции? Говорите ли повече, отколкото слушате? Осъзнаването на тези черти може да ви помогне да определите подходящи начини за адаптиране на стила си в коучинг разговор. Например, можете да определите, че трябва да говорите по-малко и да слушате повече, да ви е по-удобно с мълчанието или да задавате по-открити въпроси.

Използвайте подходящи инструменти и методи

Ако сте нов коуч, важно е да се съсредоточите върху развитието на комуникационните си умения и способността си да не налагате директиви в коучинг разговорте. Инструментите, методите и моделите, които използвате, трябва да са тези, които ви помагат да направите това. Един такъв модел е GROW, който предоставя структура за провеждане на ефективен коучинг разговор. За опитните коучове може да се окаже полезно да се ангажират с някои от по-сложните академични работи, които се провеждат в коучинга. Индустриалните списания и надеждни уебсайтове и блогове могат да бъдат добри източници на този тип информация.

Помислете за коучинг надзор

Коучинг мениджърите предоставят недирективна подкрепа на коучовете, помагайки им да се справят с предизвикателствата и да генерират нови идеи за техните коучинг взаимоотношения. Обичайно е професионалните (т.е. изпълнителни) коучове да имат ръководител, но коучинг надзор може да бъде полезен и за по-новите коучове.

Ако се интересувате да научите повече за коучинг надзора, добре е да говорите с линейния си мениджър или отдел по човешки ресурси (ако имате такъв), за да разберете дали вашата организация може да осигури финансиране за това. Освен това, ако решите да създадете свой собствен коучинг ръководител, може да ви е полезно да се консултирате с Асоциацията за коучинг (AC) или Академията за коучинг надзор. И двете организации имат онлайн директории на акредитирани коучинг ръководители.

За да научите повече за лиреството заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения по “Мениджмънт и Лидерство”

https://mgacademy.bg/management-and-leadership/

Източници:

  1. The GROW model is a question-based framework whereby the coach asks questions about the coachee’s goals, the reality of their current situation, their objectives, and their will to achieve them.