Изборът на вашия коуч е жизненоважна първа стъпка в процеса на изпълнителния коучинг. Преди да вземете някакви решения, важно е да направите някои проучвания, да съставите кратък списък и да зададете на всеки потенциален коуч някои подходящи въпроси. Следвайки съветите в това ръководство, ще бъдете в силна позиция да вземете уверено, информирано решение за това с кой коуч трябва да работите.
Знайте целите си
Установяването на това, което искате да постигнете от коучинг отношенията от самото начало, ще ви позволи да стесните търсенето до коучовете, които могат да отговорят на вашите уникални нужди и цели. Позоваването на най-скорошния ви личен план за развитие или изявлението или стратегическите цели на вашата организация би трябвало да ви помогнат да определите някои подходящи цели за коучинг отношенията.
Проведете задълбочено търсене
Чудесен начин за идентифициране на потенциален коуч е като попитате вашите колеги за препоръки. Постигнали ли са резултати с този коуч наскоро или познават ли някой, който да е? Не забравяйте, че вашите нужди и цели за коучинг може да се различават от тези на вашите контакти, така че отделете време, за да проучите основата и експертните познания на коуча и помислете внимателно дали те могат да ви помогнат.
Проверете пълномощията на коучовете
Като част от вашето проучване е добра идея да проверите професионалните пълномощия на коуча. Не всеки коуч ще има академична квалификация за коучинг, но някои от тях могат да притежават сертификат за следдипломна квалификация по коучинг и менторство или магистърска степен по практика на коучинг и менторство. Много коучове, независимо от тяхната академична квалификация, са членове на професионални коучинг органи.
Разкрийте техния „нетен представител“
Ако се интересувате от конкретен коуч, добре е да разгледате уебсайта им. Това ще ви даде представа за коучинг стила и личността на индивида, както и за техните опит и квалификация Уебсайтовете обикновено включват препоръки, така че погледнете какво са казали другите обучаващите и наставляваните на коуча за тяхната работа.
Освен това е добра идея да потърсите всеки потенциален коуч на LinkedIn, за да получите представа за тяхната по-широка мрежа, както и всички допълнителни препоръки, които може да са получили. Можете дори да потърсите потенциалния си коуч в Twitter, за да разберете по какви проекти работи, кои теми го интересуват и каква информация и ресурси иска да сподели.
Задайте правилните въпроси
След като съставите кратък списък, важно е да зададете на всеки от вашите потенциални коучове някои важни въпроси, за да прецените дали те може да са подходящият изпълнителен коуч за вас. Правейки това лице в лице ще успеете да установите връзка с всеки потенциален коуч, както и да придобиете по-задълбочено разбиране за техния произход, опит и стил на коучинг. Въпросите за задаване на потенциален изпълнителен коуч трябва да включват:
Какви са вашите „статистически данни“?
Стремете се да установите опита, който коучът е имал, като задавате въпроси като „Колко задачи като коуч сте работили?“ и „Колко часа коучинг имате?“
Кого обикновено коучвате и как?
Намирането на типовете мениджъри, с които коучът обикновено работи (например ниво на старшинство, тип отрасъл или сектор), ще ви помогне да установите дали коучът вероятно отговаря на вашите собствени нужди. Добре е също да попитате как коучът обича да работи: среща ли обикновено клиентите си лице в лице? Колко често обича да се срещат? Колко дълго траят сесиите им? Задаването на тези видове въпроси ще ви помогне да си изградите картина как ще изглежда процесът на коучинг с всеки коуч.
С какви проблеми можете да ми помогнете?
Коучове трябва да могат да ви предоставят преглед на видовете предизвикателства, които са помогнали техните клиенти да преодолеят, и резултатите, които са им помогнали да постигнат. Това ли са типовете резултати, които искате от вашата коучинг връзка?
Получавате ли коучинг надзор?
Коучинг надзорът е форма на подкрепа за коуча. Това включва срещата на коуча с по-опитен коучинг ръководител, за да говори уверено за всички проблеми, които би могло да има в работата си, или просто да проведе обективен разговор за собствените си коучинг умения. Питането на коуч дали те получават надзор (и ако е така, колко често) ще ви даде указание за инвестицията, която правят в собственото си развитие.
Къде мога да получа справка?
Всеки коуч трябва да е готов да ви предостави подробности за препоръчителите си, до които можете да се обърнете за обратна връзка. Когато вземате справка от бившите клиенти на коуча, попитайте ги дали са готови да споделят с вас каквато и да е информация за резултатите, които са постигнали при работата си с коуча. Можете също така да поискате отзиви за стила на коуча и структурата на коучинг сесиите.
За да научите повече за лиреството заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения по “Мениджмънт и Лидерство”