executive-coaching

Ефективността на екзекютив коучинга

С бакалавърска степен по социология, магистърска степен по клинична психология и магистърска степен по организационно развитие, Карол Гегнер е специализирала в индивидуално, групово и организационно поведение. Тя е директор на Изпълнителните системи за коучинг и консултации  и има 17-годишен опит в подпомагането на хора и организации да постигнат промяна в поведението. За да измери ефективността на обучението по отношение на промяна в поведението, тя проведе изследователско проучване с редица ръководители, които бяха обучени. Тук очертаваме основните констатации от нейното изследване. 

Целите на проучването са, за да преценят възприятията на ръководителите на коучинг процеса, да идентифицират най-ефективните елементи на коучинг процеса и да определят дали коучингът е в състояние да доведе до трайна промяна в поведението.

Използвайки извадка от 48 ръководители, данните са събрани с пощенски въпросници. От този брой 28 се съгласиха да участват в телефонни интервюта.

Телефонните интервюта, структурирани около набор от шест въпроса, дават най-полезната информация за представите на ръководителите за ефективността на процеса на коучинг. Основните констатации са в следните ключови области:

  • начина, по който са инициирани коучинг отношенията

Повечето хора имат положително и възприемчиво отношение към процеса, независимо дали той е иницииран от организацията или от самите тях. Въпреки че има малка степен на първоначален скептицизъм, колебанието се превръща във възторг за повечето участници по време на процеса.

  • как се измерва напредъкът

40% от ръководителите казват, че няма форма на измерване, 28% съобщават, че се използва 360 ° обратна връзка, 24% съобщават за използването на цели, а 8% заявяват, че лични стойности са използвани за измерване на напредъка. Въпреки че не всеки може да оцени количествено подобрението на своите резултати, всички отчитат положителни резултати.

  • пречки за процеса

40% посочват времето като най-голямото препятствие. Корпоративната култура е на второ място с 20%; 12% идентифицират други хора в организацията си, а 24% не изпитват пречки.

  • най-ценните учебни преживявания

Всички участници твърдят, че са научили повече за себе си и / или са придобили нови умения, 35% смятат, че комуникацията им с другите се е подобрила, а 16% намират обективната перспектива, предоставена от коуча, за полезна, за да им помогне да учат.

  • как преживяването се отрази на живота извън организацията

Отново всички участници вярват, че ползите от коучинга достигат отвъд професионалния им живот и съобщават за положителни промени в личния им живот в областта на отношенията и житейския баланс.

Заключения

Изследването заключава, че процесът на коучинг като цяло има положителен ефект върху участващите лица. Всички участници в телефонните интервюта възприемат положителни промени в резултатите от работата и това се отрази и върху резултатите от пощенското проучване.

Общите области, в които участниците отчитат положителни промени в поведението, са:

  • повишена информираност за себе си и другите
  • по-голямо чувство за отговорност за техните действия
  • повишена увереност
  • по-голяма възприемчивост към промяна

Изследването има своите ограничения по отношение на малкия размер на извадката, субективността на използваните методи и липсата на проследяване, за да се установи дали промяната в поведението е била устойчива, което изтъква самата Гегнер. Изследването обаче дава полезна отправна точка, като посочва отношението на ръководителите към коучинг и неговата ефективност и подчертава ключовите области, в които може да подобри ефективността.

Темата е базирана на курс “Мениджмънт и Лидерство”. За да научите повече заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения – за повече информация: https://mgacademy.bg/management-and-leadership/

Източници:

  1.  For more information on Carol Gegner and Executive Coaching and Consulting Systems, visit www.coachexecs.com