lead-change

Основни умения, за да сме успешни лидери на промяната

Различните предизвикателства за управление на промените определят, че за да сме успешни ефективни лидери на промяна, е необходим широк набор от професионални и лични умения. 

Те могат свободно да бъдат групирани под следните шест категории:

  • Визия
  • Изграждане на коалиция
  • Комуникационни умения
  • Междуличностни умения
  • Мотивация
  • Голяма картина

Визия

Едно от основните изисквания за лидера на промяната е способността да вижда бъдеще, което е по-добро от сегашното състояние и да идентифицира и обяснява как точно то ще бъде различно. Каквито и промени да са необходими в крайна сметка, лидерът на промяната ще се нуждае от въображението, за да създаде идеалната визия.

Те също така ще трябва да виждат отвъд установените традиции и практики на организацията, като постоянно поставят под въпрос предположения за бизнес практики и са отворени за различни решения и иновации. Това поведение също ще бъде от съществено значение по-късно, когато може да се наложат отрицателни предположения за промяна или установени практики, за да се преодолее съпротивата. Поемането на рискове за нови идеи е неизбежен аспект на водещата промяна, често изискваща голяма психологическа промяна, за да могат хората да се освободят от нещата, които смятат за необходими.

Лидерите на промените също трябва да са добре запознати с външната среда и да имат истинско желание да се учат, проактивно да са в крак с развитието на индустрията, новите идеи, практики и технологии, които могат да действат като движещи сили за промяна. По-важното е, че това ще ги накара да се усъвършенстват непрекъснато като лидер на промяна и да действат като модел за подражание в рамките на своята организация.

Изграждане на коалиция

Експертите по промяната Котер, Мос Кантер, Бюканън и Боди определят изграждането на коалиция като жизнено важно за успеха. Лидерът на промяната трябва да събере силна коалиция, която да ръководи промените, за да ръководи усилията решително и ефективно. За да състави екип с правилната комбинация от умения, опит, личности, контакти и влияние, лидерът на промяната ще трябва да бъде добре запознат с вътрешната среда, както и да бъде политически осъзнат. След като коалицията е създадена, тези умения ще бъдат необходими и за балансиране на конфликтни цели, лични програми или възприятия в екипа.

Тези конкретни качества ще се прилагат не само за изграждането и управлението на ръководната коалиция, но и за информирането на реакциите на хората по време на процеса на промяна. За тази цел може да е разумно да настроите „публикации за слушане“ в цялата организация, като отделни лица или офиси събират подходяща информация, като ключови промени в персонала, предложения на служители, оплаквания на клиенти или индивидуални възприятия за промяната. Това ще даде възможност на лидера на промяната бързо да се справи с проблемите или съпротивата, когато те възникват, и да се възползва от всички нови идеи, които могат да бъдат от полза.

Комуникационни умения

Силните комуникативни умения са от съществено значение за всеки аспект и етап на процеса на промяна. Първоначално лидерите на промяната трябва да бъдат отлични търговци, за да опишат и продадат своето виждане за бъдещето и необходимостта от промяна на всички – от висшето ръководство до служителите, насочени към клиентите.

Те ще се нуждаят от силни умения за убеждаване, за да идентифицират и да получат подкрепа от ключови заинтересовани страни, както за водещата коалиция, така и за цялата организация. Това може да се наложи и извън организацията, в зависимост от конкретните обстоятелства в процеса на промяна.

След като лидерът на промяната спечели висшето ръководство, едно от най-важните усилия за комуникиране, ще бъде демонстрирането на този ангажимент в цялата организация. Редовната комуникация и актуализация относно промяната не само ще покажат цялостния ангажимент на мениджмънта, но и ще бъдат полезни за преодоляване на съпротивата, като спомагат  всички да се чувстват ангажирани и добре информирани.

Ръководителят на промяната също трябва да бъде умел в преговорите с ключови играчи, като ръководители на отдели или държатели на бюджет, за ресурси, за промени в процедурите и за разрешаване на конфликти. Бюканън и Боди конкретно идентифицират необходимостта от „задкулисна дейност“: „политикуването, търговията с кръгове на влияние, фиксирането и договарянето, изграждането на коалиция и компромиси“, които не могат да бъдат дискутирани открито в организацията, без да се накърни доверието и легитимността на упражнението за промяна.

Междуличностни умения

Тясно свързан с комуникационните умения, лидерът на ефективна промяна също се нуждае от редица междуличностни умения, за да бъде ефективен създател на екипи, обединявайки хората и вдъхновявайки ги да работят за визията.

В същото време лидерът трябва да бъде добър слушател, да кани и да приема обратна връзка от своя екип и да знае кога да делегира конкретни решения, задачи и отговорности на ръководители и специалисти. Това често означава да се определи какво трябва да бъде постигнато от човек, екип или отдел и да им се позволи да решат как точно да постигнат тази цел. Може би и с малко насоки, вървящи ръка за ръка с визията.

Мотивация

Ентусиазмът, генериран в началото на упражнение за промяна, може бързо да избледнее, така че способността да се мотивират другите по време на процеса е от съществено значение. Това е особено важно, когато темпът на промяна е по-бавен от очакваното или резултатите не са толкова силни, колкото се очаква. При тези обстоятелства лидерът на промяната ще трябва да използва собствените си резерви от енергия и ентусиазъм, както за поддържане на собствения си дух, така и за заразяване на другите с ангажираността и стремежа си.

Правилното поставяне на цели трябва да бъде присъща част на мотивацията. Целите трябва да са ясно определени и предизвикателни, но постижими. Прекомерните или нереалистични цели са контрапродуктивни и вероятно демотивират хора, които усещат, че твърде много се очаква от тях. Поставянето на ранни цели, които трябва да бъдат лесно и бързо постигнати, осигурява бързи победи, които могат да бъдат изключително ценни за повишаване на морала, осигуряване на ангажираност и преодоляване на скептицизма. Важно е също така да се планират и средносрочни и дългосрочни цели, като се осигурят както структура, така и условия.

Също толкова важно, когато хората постигнат целите си, е да получават награда и признание за това. Дори бюджетите да са ниски, важно е да отпразнуваме успехите. Простите неща като личната благодарност на главния изпълнителен директор или признането във вътрешната мрежа на компанията, задължително трябва да накарат хората да се чувстват ценени и че тяхната работа е призната.

Голяма картина

Голяма част от преодоляването на трудностите ще бъде способността на лидера на промяната да отстъпи и да види голямата картина. Това не само ще помогне за поддържане на личната им мотивация по време на стресови периоди, но също така ще помогне да се следи за крайните приоритети и цели на упражнението за промяна, без да се отклонявате с дребни подробности.

Тук ще е необходимо постоянството да продължите да напредвате, както и гъвкавостта да се отговори на непредвидени препятствия, които може да изискват корекции на конкретни цели или стил на управление, например. Толерантността към двусмислието също е от съществено значение, което позволява на лидера на промяната да функционира удобно, търпеливо и ефективно в несигурни среди.

Заключение

Докато специфичните способности, необходими в организацията или упражнението за промяна, ще варират в зависимост от обстоятелствата, този набор от умения трябва да даде на лидера на промяната силна основа за надграждане.

За да научите повече за лиреството заповядайте на някое от нашите предстоящи обучения по “Мениджмънт и Лидерство”

https://mgacademy.bg/management-and-leadership/

Източници:

  1. ‘Eight-Step Process for Leading Change’, John Kotter’s key publications include Leading Change (1996), The Heart of Change (2002) and Our Iceberg is Melting (2006).
  2. The Challenge of Organizational Change: How Companies Experience It and Leaders Guide It.
  3. David Buchanan – The Expertise of the Change Agent: Public Performance and Backstage Activity.
  4. gооdpractice.nеt